Preliminary Program

The symposium will be held over three and a half days. This is the preliminary program, with an overview of the sessions. The full program will appear here at a later stage.

Tuesday, 30 July

14:45 – 15:00

Welcome and Kasagi Award Presentation

15:00 – 15:40

Kasagi award winner Plenary: Daniel Chung

15:40 – 16:10

Coffee Break and Posters

16:10 – 18:10

Session 1: Near-wall coherent structures

 

Session 2: Instability & Transition I

 

Session 3: Non-Newtonian and low drag flows

 

Session 4 RANS and LES

18:30 – 22:00

Welcome reception at SeaCity Museum (15 min walk from Grand harbour hotel) 

 

Wednesday, 31 July

9:00 – 9:40

Plenary: Ellen Longmire

9:40 – 10:20

Plenary: Genta Kawahara

10:20 – 10:50

Coffee Break

10:50 – 12:50

Session 1: Flows over porous walls

 

Session 2: Fundamentals of wall-bounded flows I

 

Session 3: Environmental Flows I

 

Session 4: Instability & Transition II

12:50 – 14:00

Lunch and Posters

14:00 – 16:00

Session 1: Flow Control & Drag Reduction I

 

Session 2: Fundamentals of wall-bounded flows II

 

Session 3: Environmental Flows II - Topographical effects

 

Session 4: Turbulent free-shear flows I

16:00 – 16:20

Coffee Break

16:20 – 18:20

Parallel session 1 - Flow Control & Drag Reduction II

 

Parallel session 2 - Wall bounded turbulence: Fundamentals III

 

Parallel Session 3 - Environmental Flows III: Stratification & Buoyancy

 

Parallel session 4 - Homogeneous turbulence I

18:30 – 23:00

Dinner on your own

 

Thursday, 1 August

8:30 – 9:10

Plenary: Holger Babinsky

9:10 – 9:50

Plenary: Jason Monty

9:50 – 10:20

Coffee Break

10:20 – 12:40

Parallel session 1 - Flow Control & Drag Reduction III

 

Parallel session 2 - Flows in Pipes

 

Parallel session 3 - Turbulent free-shear flows II: Jets

 

Parallel session 4 - Unsteady Flows I: Biological Flows

12:40 – 14:30

Lunch & Posters

14:30 – 16:50

Parallel session 1 - Wall bounded turbulence: Adverse-pressure gradients

 

Parallel Session 2 - Homogeneous turbulence II

 

Parallel Session 3 - Wall bounded turbulence: Heat transfer

 

Parallel session 4 - Unsteady Flows II: Applied Aerodynamics & Acoustics

17:15 – 23:00

Banquet at Winchester Cathedral (Buses leaving hotel at 5.15PM)

 

Friday, 2 August

8:30 – 10:30

Parallel session 1 - Wall bounded turbulence: Roughness I

 

Parallel session 2 - Turbulent free-shear flows III: Grid turbulence & Mixing layers

 

Parallel session 3 - Instability & Transition III

 

Parallel session 4 - Multiphase and particulate flows I

10:30 – 10:50

Coffee Break

10:50 – 12:50

Parallel session 1 - Wall bounded turbulence: Roughness II

 

Parallel session 2 - Turbulent free-shear flows IV: Modelling

 

Parallel session 3 - Compressible and Reacting flows I

 

Parallel session 4 - Multiphase and particulate flows II

12:50 – 14:20

Lunch (Advisory board lunch)

14:20 – 16:20

Parallel session 1 - Wall bounded turbulence: Roughness III

 

Parallel session 2 - Wall bounded turbulence: Fundamentals IV

 

Parallel session 3 - Compressible and Reacting flows II

 

Parallel session 4 - Multiphase and particulate flows III

16:20 – 16:50

Coffee break

16:50 – 17:30

Plenary: Luca Brandt

17:30 – 17:45

Closing